پمپ بتن زمینی چیست ؟

پمپ بتن هوایی چیست ؟

مقالات
بازدید: 7517

پمپ بتن زمینی چیست ؟

مقالات
بازدید: 4729

انواع پمپ بتن شوئینگ

مقالات
بازدید: 6415

 پمپ بتن

یک پمپ بتن، دستگاه است که از آن برای انتقال بتن مایع از طریق پمپاژ استفاده می شود.

دو نوع پمپ بتن وجود دارد:
 
1. اولین نوع پمپ بتن به یک کامیون متصل می شود. این نوع پمپ بتن به عنوان پمپ بتن بوم شناخته می شود زیرا از یک بازوی رباتیک قابل انعطاف، با قابلیت کنترل از راه دور ( یا  BOOM ) برای ریختن دقیق بتن استفاده می کند. پمپ های بوم در بیشتر پروژه های ساختمانی بزرگ استفاده می شود. زیرا آن ها قادر به پمپاژ مقدار زیادی بتن هستند و این کار موجب صرفه جویی در نیروی کار می شود. در واقع می توان گفت که پمپ بتن بوم  جایگزین بسیار کاربردی برای پمپ های بتن سوار بر کامیون است.
 
2. نوع دوم پمپ بتن، بر روی کامیون یا بر روی تریلر ها نصب می شود. به خاطر همین دلیل معمولا با عنوان پمپ خطی و یا پمپ بتن سوار بر تریلر شناخته می شود. این نوع پمپ بتن نیاز به شلنگ انتقال بتن فلزی و انعطاف پذیر دارند تا به طور دستی به مجرای ماشین متصل شود.
 
 این شلنگ ها به هم متصل می شوند و موجب انتقال بتن به هر کجا که لازم باشد، می شود. پمپ های خطی معمولا نسبت به پمپ بتن بوم حجم بتن کمتری را پمپاژ می کنند و برای پروژه های کوچکتری مانند استخر، پیاده رو، قسمت های ساخته شده از بتن کوچک در خانه ها و غیره استفاده می شود.
علاوه بر این دو نوع پمپ برای بتن ، پمپ های بتن نصب شده بر روی ریل و اسکید هم وجود دارد. البته این نوع پمپ های بتن به دلیل اینکه فقط در محل کارهای خاص مانند معادن و تونل ها استفاده می شوند و در همه ی پروژه ها رایج نیستند.
 

پمپ بتن ثابت / زمینی

پمپ بتن زمینی یا ثابت، پمپی است که از آن برای انتقال بتن مایع به شیوه ی پمپاژ، به بخش پروژه های ساخت و ساز استفاده می شود. با استفاده از پمپ بتن ثابت، بتون به طور مستقیم در محل مصرف ریخته می شود و هیچ نیازی به حمل بتن با روش های دیگر نیست. استفاده از پمپ زمینی، مخصوصا در مواردی که دسترسی به محل بتن ریزی مشکل و محدود باشد از این روش که تقریبا هیچ مقداری از بتن تلف نمی شود و نیروی کار کمتری در محل لازم است، استفاده می شود. پمپ بتون ثابت توسط دو چرخ که به شاسی پمپ وصل می باشد قابل جا به جایی است.
 
بعد از قرار دادن پمپ ثابت در محل پروژه ی بتن ریزی، لوازم یدکی پمپ بتن ثابت مثل لوله و اتصالات مورد نیاز را نصب می کنند و بعد از آماده شدن بتن، آنرا به داخل "وان پمپ ثابت" انتقال داده و عملیات بتن ریزی را شروع می کنند.از اساسی ترین و بهترین ویژگی های پمپ بتن ثابت، این است که به راحتی می توان به جا به جا کردن دستگاه پمپ ثابت در کوتاهترین زمان اشاره کرد.
 
در اکثر پمپ های دکلی توجیه اقتصادی مورد استفاده برای فونداسیون های با حجم بتن زیاد پمپ بتون ثابت پیشنهاد می شود. مورد استفاده ی این نوع پمپ بتن‌ در کارگاه هایی که حجم بالای بتن ریزی نیاز است و یا در برج هایی که نیاز به بتن ریزی در ارتفاع بالا دارند، می باشد.
 
این پمپ ها یا بر روی شاسی کامیون نصب می شوند و یا در مواردی به صورت خود کششی تولید می گردند. ولی در اغلب موارد باید توسط کشنده ی دیگری یدک کشیده شوند که اصطلاحا پمپ بتن زمینی نامیده می شوند.توان این پمپ ها عموما از دیزل تامین شده و در مواردی دارای موتور برقی نیز مشاهده می شود.
از دیگر خصوصیات این مدل پمپ ها می توان به پایین بودن هزینه استهلاک آن اشاره کرد.
پمپ های ساخته شده توسط این شرکت در کلاس های شوئینگ تعریف شده و در مدل های 2000 و 2800 سی پی مونتاژ می شود.
نمونه ای از این نوع پمپ بتن زمینی را برای فروش قرار داده این میتوانید در این پست مشاهده نمایید.
موتورهای به کار گرفته شده اکثرا با برند دوئیتس آلمان می باشد  و پمپ ها از برند سام ایتالیا و در بعضی مواقع متناسب با سلیقه و درخواست مشتری پمپ های رستوک آلمان و یا چک لحاظ می گردد.
حداکثر میزان پمپاژ بتن در افق 350 متر و حداکثر میزان پمپاژ بتن در ارتفاع 70 متر می باشد، در حالت کلی نوع میکس بتن و مصالح به کار گرفته شده در بتن نقش به سزایی در انتقال آن دارند.
 
استفاده از پمپ های بتن روش بسیار مناسب و اقتصادی برای انتقال و بتن ریزی در فضاهای خارج از دسترس مانند ساختمان های مرتفع یا فضاهای محدود مانند تونل ها محسوب می شود.
 
پمپ ثابت توسط چرخ، که به شاسی متصل است، قابل جا به جایی می باشد. این پمپ پس از استقرار در محل و مونتاژ لوله و اتصالات مربوطه، آماده کار می باشد. پس از آماده شدن بتن، آنرا به داخل وان پمپ ثابت انتقال داده و شروع به بتن ریزی می نمایند.
 
از ویژگی های پمپ بتن ثابت می توان به پایین بودن قیمت آن نسبت به پمپ های دکلی، جابجایی سریع دستگاه، راندمان بالا و سرعت بالای کار و پایین بودن هزینه استهلاک دستگاه اشاره نمود.
 
 • قدرت بالای پمپاژ در ارتفاعات بلند و مسافت های طولانی
 • پمپ کارآمد و مناسب برای استفاده طولانی مدت از پمپ بتن
 • ریموت کنترل مناسب برای کارهای سنگین و طولانی مدت همراه با صفحه نمایش
 • توانایی مدیریت هوشمند برنامه های پمپ بتن
 • تعیین مدت زمان انجام کار و هشدار اتفاقات و رخدادها و همچنین اعلام زمان سرویس
 • پیکربندی با طراحی عالی و مجموعه ای از بهترین قطعات
 • قیف و همزن توانمند برای جلوگیری از ته نشینی بتن
 • شستشوی منظم پیستون هنگام کار برای افزایش سرعت حرکت پیستون
 • PLC با توانایی و قدرت عملکرد بالا
 • استفاده از مواد اولیه و فناوری های نوین برای افزایش 3 برابر طول عمر قطعات پمپ بتن
 • سیستم هوشمند ذخیره انرژی برای سیستم خنک کاری پمپ بتن
 
 
بازدید: 4729تاریخ انتشار : 1399/09/26